בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
"כתוב את זה על דף נייר/ ואולי ניפגש מחר" 
 
 
אחי רז

אחי רז סבור כי פרשיית איומי הרצח על רוני סופרסטאר היא עוד צעד בדרך לתרבות ישראלית נורמלית

 
 
 
 
 
 
 
 
 
8 בדצמבר, 1980, ניו יורק: מארק צ'פמאן, מעריץ ביטלס בגימלאות, מחסל את ג'ון לנון ביריות
אקדח.

6 בדצמבר, 2003, ראשל''צ: אלמוני מנפץ את שמשת המכונית של הזמרת רוני (לשעבר לירון) דואני. הוא משאיר פתק בו נכתב: "רוני, אני עוד אהרוג אותך".

הו, רק חכו לפרק הקרוב של "יומן שישי". רוני דניאל ואהר'לה ברנע לבטח סבורים שסמיכות התאריכים הזאת מצמררת, אם לא מחרידה, מקוממת וצריכה לצלצל בפעמוני האזהרה שלנו. רק 23 שנה פחות 48 שעות חלפו מאז אותו רגע מר ונמהר בחצר בניין דקוטה בניו-יורק, והנה, שום לקח לא הופק. דניאל: ואל לנו לשכוח, אהר'לה, שרצח מנהיג פוליטי לקח לנו כמעט 150 שנה לייבא מהאמריקאים. מה לכל השדים והרוחות קורה לנו? אהרל'ה: לא יאומן, רוני. מה אומרים על זה בדובר צה"ל? אהוד: אומר זאת כך, חברים - אני "סופרסטאר", ואתם לא.

אפשר, אני מניח, לראות את הדברים מהזווית של אהרל'ה וארבעת פרשני האפוקליפסה שלו; להזעיף פנים ולהגיד שאם יש דבר שכן למדנו מהפלופ האומלל ההוא שהיה לנו עם רבין, זה שחייבים, אפילו מוכרחים, להתייחס ברצינות לכתובת כשהיא מופיעה על הקיר. על אחת כמה וכמה אם היא מודבקת לשמשה הקדמית המנופצת שלנו - פיזית ומטאפורית כאחד.

אפשר גם להיזכר באותה הזדמנות גם באיומים שבעל-פה שהתדרדרו לכדי הכאפה המפורסמת שהנחית הצל על לחיו של סגול 59 בליל החישגוזים (האם בשפה אחרת מלבד עברית יכולה בכלל להיווצר מילה כל כך חלמאית?) האחרון בבארבי, ולהכריז על כניסה לכוננות ספיגה. רצח המצעדים הראשון כבר כאן, בעצם. זו עובדה מוגמרת שאורבת לנו ממש מעבר לפינה בעוד אנחנו מדברים. "פזמון קטלני", "השיר האחרון", "להיט בראש" או "לא נפסיק לשיר" - תהיה הכותרת שתהיה - את הכדור כבר לא ניתן לעצור.

ואפשר, כמובן, לראות את הצד הקליל, המעודד והנורמלי של הפרשייה המתגלגלת הזאת: לא רק שהתעשייה הצבאית המבריקה שלנו הצליחה לייצר פה אושיית פופ אמיתית יש מאין, כמעשה הגויים, בדיוק כמו שתמיד קיווינו וחלמנו - הנה, גם נתקבל אישור בכתב לתו התקן המחמיר של השיבוט. ועוד יותר מזה: אם במעצמות פופ מתקדמות כמו ארה"ב ובריטניה נדרש מכוכבת זו או אחרת להשיג לכל הפחות מעמד שמקביל בארצנו לזה של שלומי סרנגה ולקפץ בשטח מינימום שלוש שנים לפני שאיזה חסיד, בדרך כלל ממוצא יפני, מתחיל לפתח כלפיה תסביכי הערצה מסוכנים, הרי שבמקרה של רוני, להיט אחד עם קליפ ממחוז צפון של ליגה ב' וגוונים שטרם התייבשו בשיער הם די והותר בשביל לקבל את אותו "הפתק". והיא עוד לא בת 18!

תסכימו איתי שכך טוב, ומרענן ויפה ונכון. טוב ומרענן שקם האדם שנותן לנו לרגע אחד להרגיש כחברים מן המניין באומות המאוחדות סביב הנורמליות. יפה ונכון, ואין בריא יותר – מבחינה תרבותית והתרחשותית, כלומר - מביצת בידור מבעבעת שמתבוססים ודרים בה בכפיפה אחת, זה לצד זה, כוכבי פופ מקושקשים, אזרחים מן השורה עם זיק של טירוף נוער-גבעות בלב ושוליות-ראפרים עם רצח בעיניים. כמה חיוניות ואתלטיות, כפי שבוודאי היה מנסח זאת משה גרטל, יכולה להתגלם בהינף קולמוס חד, אחד יחיד ומזרה אימים.

וזה אפילו לא תחילת קצהו של הקרטיב. שימו לב בבקשה לכותרות העליזות של האמשים האחרונים: אורנה בנאי מצליחה להגניב החוצה ילד ממש עם הבאזר של השעון הביולוגי, בלי לגלות לנו את זהות האב, והעיתונים – כמו גם הציבור – באטרף מוחלט; נציב תלונות הציבור של הרשות השניה נוזף ביגאל שילון על יניקת הסיגרים המוגזמת שלו בפריים-טיים, והמגיבים של Ynet משפיכים באובססיה; ואורי אורבך מעורר את אחת המהומות התמהוניות ביותר של העת המודרנית, כשהוא נשכב על הגדר ופוסק על-גופתי-המתה נגד "בנות גילמור"; אין מילים מלבד אמריקה. וזה עוד בלי לספור את יעקב אחימאיר שנמלט רגעים לפני סגירת הגיליון מאולפני רשות השידור, מאימת איזה אייטם בולשביקי שהוכתב מלמעלה על שיפוצים בלשכות הבכירים.

כך, חברים, נראית סצינה בידורית נורמלית בפעולה. כך זה צריך להיות. במילים אחרות - כולם צריכים לשמוח על חימום האווירה בגזרת מצעד הפזמונים. יש שם עדיין הרבה מה ללמוד מעולם הכדורגל המקומי, אבל נראה שאנחנו בכיוון הנכון.ולסיום, אהרל'ה, חשיפה מזעזעת על רמיזות לכאורה שנחבאות במילות השיר "סופרסטאר" של רוני:

בית ראשון:
"אנשים רק מדברים (אה או אה או אה או )
על עצמם ולא על אחרים (אה או אה או אה או)
כתוב את זה על דף נייר
ואולי ניפגש מחר".

פזמון:
"אני לא יודעת מה
גורם לי לתחושה
אתה הופך לזר
ומתנהג כמו איזה סופרסטאר
רוקד וזז כאילו אין לך מחר"

בית חמישי:
"למה כל הזמן אתה פוחד
תפוס אותי ונתאחד
אם תכתוב על דף נייר
אולי נוכל להיפגש מחר".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by