בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
מהערב: ערוץ קולנוע ישראלי בלוויין 
 
 מלכת הקולנוע הישראלי. גילה אלמגור   
 
ניר נון נוה

הערב יעלה לשידור ערוץ הקולנוע הישראלי בלוויין, שיחליף את ערוץ "בריזה". מה יהיה בערוץ, מי מרוויח ומי מפסיד

 
 
 
 
 
 
 
 
 
שלוש שנים אחרי שהקימו בסערה גדולה את ערוץ "בריזה", הערוץ הים תיכוני של הלוויין, הבינו ב"יס" שהעסק לא ממש עובד. המיתוג של פלטפורמת הלוויין כאליטיסטית יותר מהכבלים לא ממש מסתדר עם ערוץ ים תיכוני, ובעיקר לא מניב צופים וכסף.

כך שהיום (רביעי) בערב עולה בלוויין ערוץ חדש שמחליף את "בריזה": ערוץ הקולנוע הישראלי. בשעה 18:00 יושק רשמית הערוץ, בטקס על סף הממלכתי שיתקיים בבית הנשיא בירושלים (למחאת חברות הכבלים). הערוץ החדש, שיועבר למנויים בתשלום, צפוי לשדר סרטים עלילתיים ותיעודיים, הפקות מקור שיעסקו בקולנוע הישראלי וגם דרמות טלוויזיה. והכל בשידור מחזורי, 24 שעות ביממה.

הבעיה הראשונה שתעמוד בפני הערוץ החדש היא התפוקה הדלה של הקולנוע הישראלי לדורותיו. פחות מ-400 סרטים עלילתיים הופקו בישראל בחמישים השנים האחרונות, מה שאומר לא מעט שידורים חוזרים ונשנים של אותם סרטים (שחלק לא מבוטל מהם לא נחשב, איך לומר, לפאר היצירה הישראלית). החוזים עליהם חתם הערוץ מאפשרים לו לשדר את הסרטים בין 10 ל-30 פעמים במהלך השנתיים הקרובות. המינון הוא 30 שידורים לסרטים שנכשלו ו-10 לסרטים שהצליחו - לא ממש מעודד מבחינת ההיצע הצפוי של הערוץ. גורמים לא מעטים בתעשיית הקולנוע חוששים שהערוץ, במקום לתרום, יגרום לתחושת מיאוס ואכזבה מהקולנוע הישראלי, וזאת בשל ריבוי השידורים החוזרים של סרטים כושלים.

מנגד, טוענים אחרים, הערוץ עשוי לעורר את התעשיה. הוא אמור להשקיע בהפקת מספר סרטים עלילתיים מדי שנה, לחשוף שוב סרטים שנעלמו ולא זכו לחשיפה ולשדר סרטים אטרקטיביים בשעות צפיית השיא. הערב ישודרו בערוץ הסטים "עפולה אקספרס", "החיים על פי אגפא" ו"שמיכה חשמלית ושמה משה".

בתחום הסרטים הדוקומנטרים יצר ערוץ הקולנוע הישראלי תסיסה של ממש. הסיבה: המחיר אותו מוכן הערוץ לשלם. אם בסרטים עלילתיים מדובר בסכום נסבל של כ-10,000 דולר לשנתיים, בתחום הדוקומנטרי מדובר על כ-1,000 עד 3,000 דולר לסרט, ובמקרים חריגים עד 5,000 דולר. יוצרים אשר לא הצליחו למכור את סרטם לגופי שידור אחרים שמחים אמנם על העובדה כי יש להם סוף סוף במה שמגובה בכמה גרושים, אבל יוצרים ותיקים ומצליחים מזועזעים מהסכום. שוש לם, במאית "מסע אחרון של שתיקה" ששודר בעבר בערוץ 1, אמרה ל"הארץ" כי מדובר בביזיון. "הם הציעו לי 2,500 דולר ואני הזדעזעתי. הם מבזים את היצירה שלי במחיר כזה. אני יכולה רק להצטער שלא התאגדנו לתעריף מסודר, שלא היה מבזה אותנו וגורם לזילות העבודה שלנו".

בשלב זה החוזים הם כאמור לשנתיים, שבהן תיבחן היענות הקהל לערוץ שכזה, שכולו קולנוע ישראלי ממוחזר ולא איכותי ברובו, וים של סרטים בסגנון "נורית נורית" או "חייך אכלת אותה". מצד שני, אין ספק שמדובר באופציה לא רעה לחזרה אל כמה מהקלאסיקות הקולנועיות המקומיות, ולהוכחה שגם בדלות תקציב ובתנאים-לא-תנאים אפשר לייצר לפעמים קולנוע איכותי (כמו זה המוצג בסרטים הפותחים הערב את שידורי הערוץ).
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by