בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
סינמה סבודי 
 
 
אדם אבולעפיה

אדם אבולעפיה עם סט ביקורות מרחבי הרשת על הסרטים החדשים שעולים השבוע בבתי הקולנוע: "הטירה המכושפת", "שלוש-עשרה", "שבע שנות נישואים" ו"ורוניקה גארין"

 
 
 
 
 
 
 
 
 

שלוש-עשרה

 
Thirteen

סרטה הראשון כבמאית של קתרין הרדוויק (במקור מעצבת תפאורה לסרטים כמו "שלושה מלכים" ו"נערי ניוטון") הוא ניסיון לצייר דיוקן ריאליסטי של בנות נוער אמריקאיות בימינו. הרדוויק כתבה את התסריט ביחד עם אחת מכוכבות הסרט, ניקי ריד בת ה-15, והוא מבוסס על חוויות מחייה האמיתיים והטינאייג'ריים.

טרייסי (אוון רייצ'ל-ווד), הגרה עם אמה (הולי הנטר), היא ילדה טובה שעולה לכתה ז' ונורא רוצה להיות "קול". כשהיא פוגשת את איבי (ניקי ריד) - ילדה בעייתנית שהיא ה"קול" בהתגלמותו, מתחילה טרייסי להשתנות. מסכת של גניבות, סמים, סקס (ופירסינג) בהדרכתה הצמודה של איבי, מביאים ליצירתו של ריחוק גובר בין טרייסי לאמה האוהבת.

מדד העגבניות הרקובות, שמאגד ומשקלל את ציוני המבקרים: באופן כללי הסרט קיבל ביקורות אוהדות בשל האותנטיות והאופי הבלתי מתפשר (א-לה "קידס"), כמו גם על הצילום האקספרסיבי וה"מיוחד" שלו (מצלמה ידנית בעיקר). היו גם אלו שתפשו אותו כנסיון שאפתני אך עקר. 81 אחוזי טריות, ציון ממוצע 7.6 מתוך 10.

פרסים ועיטורים: היוצרת זכתה בפרס הבימוי של פסטיבל סנדאנס 2003.

הכסף מדבר: הסרט הקטן, שהופץ תחילה רק בחמישה בתי קולנוע, התרחב במהלך חודש וחצי עד 243 אולמות ברחבי ארה"ב, ושרד עוד חודש נוסף באקרנים. הישגו המכובד הוא הכנסה של מעל 4.5 מיליון דולר.

במאית: קתרין הרדוויק, 95 דקות, ארה"ב, 2003
(למידע על זמני הקרנות)
 
ROLLING STONE: בסרט הזה ארוז חלומו הרע של כל הורה.

WHASHINGTON POST: דרמה רקומה היטב. זה מרגיש כאילו אלו החיים האמיתיים שמוקרנים על המסך.

NEW YORK OBSERVER: יצירה יומרנית על שפלות נעורים, המתחזה לביקורת חברתית.
 

הטירה המכושפת

 
Haunted mansion

אדי מרפי חוזר עם עוד כמה בדיחות ונפיחות, כשהפעם הענין משולב בז'אנר סרטי האימה. לצידו מככב השחקן האנגלי הוותיק והמשובח טרנס סטאמפ ("סופרמן" "פרסיליה מלכת המדבר"), והבמאי הוא רוב מינקוף, שביים לדיסני כמה מן הסרטים המוצלחים יותר בעשור האחרון ("מלך האריות", "סטיוארט ליטל").

בדומה ל"שודדי הקאריביים" ולאור ההצלחה של זה, גם "הטירה המכושפת" הוא סרט המבוסס על מתקן בפארק השעשועים דיסניוורלד שבאורלנדו.

ג'ים (מרפי) הוא סוכן נדל"ן שלוקח את משפחתו לתור בטירה מפוארת מן המאה ה-19, אותה הוא זומם לקנות במחיר מציאה. סופה איומה שמשתוללת בחוץ מאלצת את ג'ים, אשתו ושני ילדיו לבלות במקום את הלילה - חוויה אקסטרימית משהו, בהתחשב בכך שכל השושלת שדרה בטירה בעבר, ממשיכה לגור בו בפאזה של רוחות רפאים.

מדד העגבניות הרקובות: קשה למצוא מבקר שחיבב את הסרט הזה, ואין אחד שאהב אותו. מרבית הביקורות מתרכזות בכך שהסרט מתפספס בהיותו לא מצחיק ולא מפחיד. כולן ממחיזות שירי קינה לקריירה של אדי. 15 אחוזי טריות , ציון ממוצע 4.4 מתוך 10.

הכסף מדבר: הסרט, שעלה בארה"ב לפני שבועיים, הרוויח יפה מאוד בשבוע הראשון וצנח דרסטית בשני. עד עתה נגרפו בקופות כ-46 מיליון דולר, ובהתחשב בהידרדרות המהירה במכירות ובעובדה שמדובר בהפקה של 90 מיליון דולר, המפיקים חייבים לבנות כעת על ההיענות האוטומטית מעבר לים.

במאי: רוב מינקוף (מלך האריות, סטיוארט ליטל), 84 דקות, ארה''ב, 2003.
(למידע על זמני הקרנות)
 
 
NEW YORK TIMES: המקבילה הסינמטית לחלק החשוך והמשעמם במיתקן בדיסניוורלד, רגע לפני שהגונדולה נופלת לתוך חדר אחר מלא במראות מלוכלכות.

USA TODAY: ה'אימה' בסרט מזכירה לנו את "הערפד מברוקלין", האחרון ברצף כשלונות של מרפי לפני ש"הפרופסור המטורף" הציל לו את הקרירה ב-1996. בתוספת ההרפתקה הזו, אדי "ננשך" פעמיים.
 

ורוניקה גארין

 
Veronica Guerin

על אף הניחוח הצרפתי שבשם, זהו סרט אמריקאי למהדרין, מבית היוצר של המפיק ג'רי ברוקהיימר ("ארמגדון", "פרל הרבור") והבמאי ג'ואל שומאכר ("באטמן לנצח"," 8 מ"מ", "תא הטלפון"). התסריט מבוסס על סיפורה האמיתי של העיתונאית האירית ורוניקה גארין, שיצאה לחשוף את קרטל הסמים של דבלין, ונרצחה כתוצאה מכך. זהו למעשה רי-מייק של סרט טלויזיה אנגלי שנעשה בשנת 2000 "When the sky falls". קייט "הזיקית" בלנשט ("שר הטבעות", "שרלוט גריי") בתפקיד העיתונאית.

הסרט מספר על השנתיים האחרונות בחייה של גארין, עיתונאית ואשת-קריירה שבחיפוש אחר הסיפור פיתחה אובססיה לנושא הסמים בשכונות העוני בדבלין. תוך כדי נסיונותיה למצוא מידע חדש, מקבלת גארין איומים ואף מוכה ע"י שליחיו של הסוחר הגדול בעיר, ג'ון גיליגן (ז'רארד מק'סורלי). היא ממשיכה לחפור, ותוך כדי-כך גם מזניחה את בעלה וילדיה. עקשנותה מובילה לרצח הבלתי-נמנע (המוצג כבר בתחילתו של הסרט).

מדד העגבניות הרקובות: הסרט התקבל באוירה פושרת מצידם של המבקרים, שהעדיפו להתייחס לבלאנשט וכישוריה המגוונים. 54 אחוזי טריות (מתחת לשישים זה כבר נחשב רקוב) וציון ממוצע של 6.1 מתוך 10.

הכסף מדבר: שומאכר את ברוקהיימר כיוונו הפעם ל"איכות". כשזה לא יצא נותר להם לקוות לפחות להוציא מזה כמה ניירות ירוקים, אך הקהל לא העריך את היומרנות, ואחרי שבוע ראשון לא רע המכירות צנחו במהירות. סך ההכנסות של הסרט בארבעת השבועות בו הוקרן הוא 1.5 מיליון דולר.

במאי: ג'ואל שומאכר, 98 דקות, ארה"ב, 2003.
(למידע על זמני הקרנות)
 
CHICAGO SUN-TIMES: קייט בלאנשט משחקת את גארין בדרך מרתקת מסיבות שהסרט ודאי לא כיוון אליהם.

NEW YORK POST: הסרט הוא ביוגרפיה שמאלצית ללא בושה, אין בו דבר שאינו קלישאה והדיאלוג כל כך צפוי וחסר-חיים שזה כואב.

CHICAGO TRIBUNE: זה קצת קטנוני להתלונן על סרט ריאליסטי שמסתכן כמו "גארין", בסה"כ הוא מצליח להוות נר זכרון לעיתונאית ששינתה פני אומה.
 

שבע שנות נישואין

 
7 ans de mariage

קומדיה צרפתית סקסית וקלילה. מבט מבודח אך ריאליסטי אל שעמום חיי הנישואין שיעניק לנפוחים שבכם הזדמנות להוציא אויר ולהתענג על מקורו הקונטיננטלי. זהו סרטו העצמאי הראשון של הבמאי (שגם כתב ומככב) דידייה בורדו, והוא הצליח מאוד בקופות צרפת (350 אלף כרטיסים נמכרו כבר בשבוע הראשון), ומסוגל בהחלט למרוח חיוך מטופש גם על פני הזוגות הישראלים.

אלן (בורדו) ואשתו אודרי (קתרין פרוט) נפלו לרוטינה יבשה ונטולת-סקס. חברו הטוב של אלן, קלוד (ז'ק ובר), תרפיסט לענינים שבינו לבינה, מייעץ לו 'לדבר מלוכלך' אל אשתו ולצפות עמה בפורנוגרפיה כדי לחמם את היחסים מחדש. אודרי לא משתכנעת ומתרתחת על אלן, אך מצב העניינים משתנה כשאביה המכובד נמצא מעורב בסקנדל של קוקסינלים מלביני-כספים, וכשהיא תופסת את אמה הפרוורית והנחמדת נהנית משירות לא-נזירי בעליל מבית היוצר של הכומר המשפחתי. הזוג מחליט להתחיל להתנסות ב'צד-הפרוע', והרף עולה עוד יותר כשקלוד הממזר מזמין אותם למועדון החלפת הזוגות.

במאי: דידייה בורדו, 97 דקות, צרפת, 2003.
(למידע על זמני הקרנות)
 

מתקרבים אל שובו של המלך

לסיום, ראוי להזכיר שבשבוע הבא יעלה לאקרנים הסרט השלישי והאחרון בסדרת "שר הטבעות". ביום רביעי הקרוב (ה-17 בדצמבר) יתקיים בסינמה סיטי מרתון של כל שלושת הסרטים ברצף (כ-9 שעות). הבטיחו את מקומכם.
 

בשבועות הקודמים

לפניכם מבחר ביקורות על הסרטים שמציגים כעת בבתי הקולנוע ברחבי הארץ, בעזרתן תוכלו להחליט איזה סרט שווה לכם לראות.

דוגוויל, ספיי-קיד'ס 3, אריות יד שניה, גברים צרפתיים, תני סימן חיים

אדון ומפקד, הבלש המזמר, קיוב 2, עשר, סיפורים מהמטבח, אני סזאר, גיהוק, דוגוויל

מת לצעוק 3, אהבה זה כל הסיפור, פרח הרוע, פעלים למתחילים, הפרעות קטנות

שטח פתוח, תחת שמש טוסקנה, ממבו איטליאנו, הבת של הבוס שלי, הילד נשאר בסרט, שעות הפנאי

האם סטלנית כבדה בת 15 יכולה לכתוב תסריט? האם מישהו עוד זוכר את אדי מרפי המפיל? מתי יבין ג'ואל שומאכר שהוא לא במאי איכותי? והאם יש מישהו ששבע שנות נישואים כבר מאחוריו? בואו לדבר על זה בפורום הקולנוע של נענע.
 

אתרים רשמיים

 

טריילרים

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by