בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
חתרנישים 
 
 
מורן שריר

מורן שריר מסתכל על "הבורגנים" ונזכר בדעיכתו של המחנה השפוי

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הבורגנים חזרו אתמול לעונה שלישית. זה אולי נשמע סתמי, אבל במונחים של התעשייה המקומית מדובר בלא פחות מנס קטן. יחסית לסדרה שמציגה שמונה דמויות של חארות שמנהלות חיים עגומים במציאות מסריחה, שידורה של עונה שלישית היא ניצחון. גם אם ערוץ 2 סתם את החור שהיתה בשן של הקונצנזוס ושלח אותה לגלות בערוץ יס פלוס, של השמאלנים.

"הבורגנים" היא סדרה חתרנית, ובשביל שיצירה כלשהי תהיה חתרנית היא צריכה לחתור גם בסגנון וגם בתוכן. הסגנון של הבורגנים חתרני בכך שהוא מציג דמויות שנואות, שבניגוד למודל ההוליוודי אינן משתנות ואינן מצליחות. כישלונם החוזר של הדמויות אינו נובע מכך שהן רעות. אם ישראל או בני יחליטו להתנהג ברוחב לב, לא יתרחש שום שיפור משמעותי בחייהם. הם רק ירגישו גרוע יותר ויהיה להם פחות כסף ויותר מצפון.

הבלגן מתחיל כשהממסד השולט חותר תחת החתרנים. כבר בפרק הבכורה של העונה השלישית ניתן להבחין בכרסום בעוצמתה של התוכנית. על פניו, הכל כתמול שלשום: ישראל נודניק, יוני אנטיפת ונינה נוירוטית. יותר מזה – דומה כי קווי עלילה חדשים מזרימים דם חיוני לחיי התוכנית. בני שוכב עם נינה, ישראל חוזר מזועזע ממילואים בחברון ובתגובה מצטרף לליכוד. גם מצחיק וגם מסר.

הבעיה היא שזה לא נראה כל כך מוצלח, ובהתחלה גם לא הצלחתי לשים את האצבע על הסיבה. משהו גרם לזה להיראות מסורבל, כאילו "הבורגנים" לא באמת שונה מכל סדרת דרמה ישראלית אחרת. ואז הבנתי שהעונה החדשה של הבורגנים פשוט נראית כאילו היא צולמה בוידאו ביתי, בעוד שהקודמות נראות כאילו צולמו לפחות בפילם. אל תטעו, לא מדובר פה בממבו ג'מבו טכני אלא בעניין מהותי. אני בטוח שזה הפריע לרוב הצופים והם פשוט לא ידעו למה. משהו בדיאלוג יצא מסורבל, משהו במשחק היה מאולץ והבימוי נראה כחובבני.

כשפרטתי את הפרק לתחומים האלו, גיליתי שהדיאלוג היה חד כתמיד, המשחק מצוין והבימוי יעיל. מה שהפריע לי זה שהצילום החזיר אותי למסורת של "קרובים קרובים" ו"סטרייט ולעניין". אני לא מתיימר להיות מבין גדול בצילום וטכניקות פיתוח אבל מה שברור לעין זה שהמיתון פגע גם ב"הבורגנים". בתוך היקום הערוץ שתיימי, שכל ימות השנה מתפקד כערב יום-העצמאות של צווחנות ושמחה אלימה כמעט בכוח, הבורגנים היו דבר חשוב.

הייתי רוצה להגיע ליום שבו אשפוט תוכנית טלוויזיה במדדים שפויים ולא בכמות שיתוף הפעולה עם הממסד, אבל כנראה שזה עדיין לוקסוס ששמור למדינות שפויות. במקום זה, אני תולה ב"בורגנים" את נס המרד כולו, ולפי איך שהעונה החדשה נראית, נדמה שכוחותינו מתדלדלים.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by