בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
תנו ליק לאחיות פיק 
 
 
דביר וולק

דביר וולק עם חמש הערות על "שוב הגשם", הלהיט החדש של שרונה ודניאלה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
1. הן הדבר הכי טוב שקרה בשנה האחרונה לפופ הישראלי. הן ולא רוני, לטעמי, ובטח לא חמסה או משהו כזה. כי הפופ שלהן יותר מתוחכם, כי הן בונות את עצמן וכותבות את החומר שלהן, כי הן קצת פחות יפות וקצת פחות מהוקצעות ולכן הרבה יותר חינניות. ולא שרוני סופרסטאר לא מלכה. אבל אין לה את הגנים של צביקה פיק במשפחה בכלל, אז מה היא מדברת?

הרכבים כמו הפיקיות הם בשבילי תקווה שמוסיקה בישראל יכולה להישמע אחרת, אפילו אם היא בינונית. לבינוניות יש הרבה צורות, אבל בארץ עושה רושם שרוב גיזרת הבינוניות מתמקדת ברוק מעופש שמנסה לחקות את הברק שהיה ל"איפה הילד" לפני עשר שנים. כמה פעמים נשמע את פריטות הגיטרה החשמלית הערומה לפני שהעסק הזה יוקצה מחמת מיאוס?

פרויקט פופ חמוד שלא נשמע כמו קומרשל דאנס מבאיש מצד אחד, לא כמו אביב גפן מצד שני, וגם לא מסריח מקומבינות ציניות כמו חמסה מצד שלישי - הוא בדיוק מה שהמוסיקה בישראל צריכה עכשיו. הפיקיות אמנם לא יוצרות שום דבר שעוד לא שמענו, אבל מה שהן כן עושות הן עושות פשוט בחן, וחן הוא אולי הדבר שהכי חסר למוסיקה בישראל.


2. הילדות יודעות לייצר להיטים. "שוב הגשם", אמנם פחות בוטש מ"השיר הזה", שצריך להילמד בבית-ספר לכתיבת להיטים, אם אי פעם יקום אחד כזה. אבל עדיין, יש כבוד. קלידי צביקה אנלוגיים מודל 74 בפתיחה, גיטרות דיסטורשן בפזמון בומבסטי, לחן מלודי שלא יוצא מהראש - אין גאלה, הבנות למדו משהו קטן מאבא.

גם אמא מירית שם-אור תרמה לא מעט, בטקסט שכולל את הפזמון הסוחף "שוב הגשם יורד / אני בוכה / מתרגשת ומחכה לך / והקשת כמו חלום נשכח / מזכירה לי קיץ רחוק כל כך". אח, הקשת - מאז שנת 78 לא השתמשו במילה הזו בשיר פופ. תענוג.

השירות של הבנות נשמעות מעט לא מלוטשות ועדיין, כמו שאמרנו, חינניות ביותר. הטריק של השלמת המשפטים אחת של השניה נשמע פיצוץ.


3. מצד שני, הסאונד כאן הוא אולי הפספוס הכי גדול. אם "השיר הזה" היה מופת להפקה נוצצת עם טאץ' רטרו ערמומי וציטוטים מגארי ניומן ועד "קראפטוורק", הרי ש"שוב הגשם" נשמע כמו "טאטו" על בורשט מקולקל. זה מתחיל עם קלידים מצויינים, אבל מהר מאוד מתפספס, עם מקצב היפהופ דה-לה-שמאטע, תופים חלשים מדי בסאונד דרדל'ה שלא סוחבים את העליה לפזמון הסוחף, שירות ערומות מדי, למרות שילובי הקולות החמודים - וגיטרות שעוד קצת בשר לא היה מזיק להן בהתפרצות של הפזמונים.

את "השיר הזה" הפיק אסף אמדורסקי ועשה מלאכת מחשבת. את "שוב הגשם" הפיק יוסי פרץ, שאמנם עשה עבודת עיבוד נחמדה, והמשיך את קו פופ הסינתי-גיטרות השובב מהלהיט הקודם, אבל פישל בתפירת הסאונד ובאגף הקצב. חבל, זה יכול היה להישמע הרבה יותר טוב. לא נורא, יש עוד זמן לתקן את שאר השירים.


4. הן התחילו מצויין, כולי תקווה שהן לא יהרסו את זה. הרכב טרי שמייצר להיט רדיו ענק עוד לפני תקליט הבכורה, נכנס בדרך כלל למילכוד. אם אתה בא לא מגובש למילכוד כזה, אתה בבעיה. חברת התקליטים לוחצת להביא עוד להיטים, הקהל רוצה עוד, והתגובה הטבעית היא לרוץ לשיר הכי דומה ללהיט הקודם, רק שבדרך כלל הוא קצת פחות טוב מהלהיט הקודם. עושה רושם שזה פחות או יותר מה שקרה ב"שוב הגשם", שהוא שיר מצויין, אבל פחות טוב מקודמו.

עכשיו, נשאלת השאלה מה מסתתר בהמשך האלבום - עוד פצצות אטום, או חיקויים עלובים ל"השיר הזה"? אני סומך על הבנות שהגנים הטובים, העצמאות, הכישרון שמתחיל להוכיח את עצמו והשובבות שלהן, ישמרו אותן מהמלכודת שנגיד, "חמסה" נפלו אליה - עם להיט אחד חמוד ותקליט זוועתי באמת.

בינואר, מבשרת עטיפת הסינגל, ייצא להן מיני-אלבום, וזה צעד מבשר טובות - אם אין חומר להחזיק אלבום שלם, אבל לא רוצים לפספס את המומנטום, עדיף להוציא חצי אלבום מאשר אלבום שלם שחציו קקי. כולי תקווה שהן באמת לא יביישו את שם המשפחה, יביאו תקליט או שניים מדהימים, ואז יפצחו בסידרת היעלמויות וקאמבקים. יחד עם אבא, למה לא.


5. איתי נאור, מבקר הרוק הטוב בארץ, טוען כי מדובר בלהיט בן זונה ובשיר מצויין.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by