בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
יחסית לאורך האיבר שלי אני די חכם 
 
 
מורן שריר

מורן שריר, שדווקא הצליח לא רע לפני שהגיעו המספרים והצורות, חושב ש"המבחן של ישראל" הוא הונאת העשור

 
 
 
 
 
 
 
 
 
שערוריה! טלעד, זכיינית ערוץ 2 הכושלת ביותר, החליטה למדוד את רמת המשכל של תושבי המדינה. איש אינו יודע באיזו זכות הסמיך עצמו גוף שידור ירושלמי לתת ציונים לתושבי ישראל, אבל ברור שבחברה בה לא מצליחים לחשב את אורך פרקי הסופרנוס, ראוי שלא יתחילו לזרוק אבנים.

בערוץ 2, כמו בערוץ 2, לא הסתפקו במבחן יבש כבבית הספר התיכון אלא הכינו ספקטקל. השידור כמובן הצריך אולפן ענק עם טריבונות למגזרים שונים שנבחנו: עורכי דין, פקידי מס-הכנסה, דוגמניות, שרירנים, י"בניקים, מורים, סלבס וחברי-כנסת. להנחיית אירוויזיון הידע הזה נבחרו שני מנחים- אחד אוטוריטה ערוץ שתיימית בתחום אינטליגנציה ואילו השני בדרן מוסמך, וכך החזיקו קובי מידן ורמי ורד את הערב הזה, שבו עמד למבחן הגניוס היהודי לאחר 50 שנות גלות במזרח התיכון.

הטריבונות התחלקו לסטריאוטיפ האינטליגנטי (מס-הכנסה, עו"דים, מורים), מול הסטריאוטיפ המטומטם (י"בניקים, שרירנים, חברי כנסת, דוגמניות, סלבס). הצטערתי שהפקת התוכנית לא הקצתה טריבונה לנציגי המשטרה וכוחות הביטחון. הייתי שמח לו מגזר נרדף זה היה שם קץ אחת ולתמיד לשמועות האכזריות הנוגעות ליכולת הקריאה והכתיבה המוגבלת שלו. ואולם נראה שלמשטרת ישראל היו נושאים בוערים יותר על האש. רישום דו"חות להולכי רגל, נניח. את קטגוריית הסלבס איישו ידוענים מהדרג השלישי, כמו איציק זוהר, נטלי עטיה וסטיב מהמופע של. מחשש לציונים נמוכים, קיבלו הסלבס פקטור באמצעות שני ידוענים שמנים - איציק כהן ואסתי זקהיים - שהעלו במעט את הממוצע.

המבחן נפתח בשאלות מתחום השפה. הוצגה מילה והציבור הישראלי היה צריך למצוא את המילה הנרדפת/מנוגדת/יוצאת דופן/נשמעת הכי קשורה. ריחפתי כפרפר משאלה לשאלה ובכל אחת מהן עקצתי כדבור. נראה היה שביני לבין תואר "האיש החכם בציון" עמדו רק כמה הפסקות פרסומת, שהרי מילים כ"כילאי", "צייקן" וכפיס" הן כסלנג "גזעי" בפי. אחת השאלות הקבילה בין נדן החרב לבין נרתיק האקדח. ואני יכול להישבע ששמעתי את אחד השרירנים מגחך לשמע המילה "נרתיק".

לאחר תחום השפה, בו הוכחתי עליונות טוטאלית, הגיע שלב הזיכרון. מעטים האנשים בארץ שמחזיקים בזיכרון מפורט ומדויק כמו זה שלי, ואיני מתכוון למחאה פוליטית בסגנון "זכרונו הקצר של העם". מיד הפצצתי בבליץ-קריג של תשובות. זכרתי חמישה לימונים, זכרתי שהשולחן ירוק והבית חדש, זכרתי לטווח קצר וארוך. הבנות שלידי נדהמו מהביטחון והקצב בהם שרבטתי את תשובותי בטופס המיועד אותו דאגתי לתלוש מבעוד מועד מעיתוני סוף השבוע.

עוד הזיכרון מדבר, וההגיון בא. מולי ניצבו שורות של מספרים, אשר הדבר היחיד המקשר ביניהם הוא היותם מספרים. הבנות שמסביבי חידדו עפרונות וענו על התשובות בחריצות של נשים, ואילו אני התקשיתי. התקשיתי להבין מה בין מספרים לאינטליגנציה. מספרים הם סימנים מטופשים וחסרי משמעות שאת המצאתם מייחסים משום מה לערבים. לא ברור מה היה האינטרס של האנשים המעשיים האלה להמציא כזה דבר, אבל מה שברור זה שהורדנו להם את האף ב-67 והסברנו להם מאיפה מריח הכלב.

בשלב הזה העניינים הלכו מדכי לדכאו. מול עיני הופיעה צורה אשר לא באמת קיימת במציאות. מדובר במשולש ישר זווית שבמרכזו עיגול משובץ ונקודה שחורה בין הניצב ליתר. לידו הועמדו עוד שלוש צורות זהות, רק קצת באופסייד, ואני נדרשתי למצוא את יוצא הדופן. כל זה היה בלתי הגיוני משום שהיו אלה אותן צורות בדיוק. מעבר לכך, ערערתי על החוקיות של השאלה, וזאת משום שצורות כאלה אינן קיימות במציאות ולכן אין לשאלה כל משמעות. למילים "כילאי" ו"נרתיק" יש שימוש, אבל איפה אפשר להיתקל במשולש פגום שכזה? עודי תוהה, אני רואה כיצד הנקבות שלצידי ממלאות את התשובות בהתלהבות של טופס מני"לה.

בשביל להוסיף עלבון על בדיחה, הסתיים המבחן בשאלות מסוג, "עמי ותמי נסעו במהירות 20 קמ"ש,
יאדה-יאדה, תוך כמה זמן הם יפגשו בצומת קסטינה?" אני מבין את ההגיון של שאלות כאלה, אבל דרוש זמן לחשב אותן. בתוכנית של קובי מידן החליטו להקציב 25 שניות לפתירת השאלה. כנראה היה לחוץ להם להתחיל עם הסופרנוס.

אפשר לומר שיצאתי מהמבחן הזה בתחושה מאוד קשה. נראה כאילו מישהו מנסה להכשיל אותי בשאלות לא רלוונטיות. לא היה ידע כללי, לא היו שאלות על איך לתקן סתימה בכיור או להרכיב שידה מאיקאה. רק שאלות שנשים יכולות לדעת. את הפגישה של עמי ותמי בקסטינה הן ידעו לחשב ברגע אבל תן להן בעצמן להגיע לשם, והן ינווטו בטעות לרשות הפלסטינית.

מה שהוצג אתמול בערוץ שתיים הוא הונאת העשור. הבטיחו לנו מבחן שיבדוק את החוכמה שלנו ומה שקיבלנו היה אוסף של שאלות שלא קשורות לכלום. אני לא משחק, שיישרף המועדון.

מורן שריר הוציא 96 נקודות IQ ב"מבחן של ישראל"
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by