בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
אבל חשבתי שפיס באנגלית זה שלום 
 
 
אחי רז

אחי רז מגחך אל מול רגשות האשמה המודחקים שמפגין אביב גפן בעקבות סבב המסחור האחרון שלו

 
 
 
 
 
 
 
 
 
בהופעה ציבורית נדירה שבר בסוף השבוע כוכב הפופ אביב גפן שתיקה ארוכה, והגיח לפתע, כך סתם וללא כל אזהרה מוקדמת, בפורום מוסיקה עברית של Ynet. למרות שלא טרח להסתנכרן עם אף מהדורת חדשות מובילה – היה זה יום שישי בצהריים, כשכולם בשינקין - ברור היה לכל בר-דעת כי בפיו של הכוכב אך ורק דברי טעם בעלי חשיבות עליונה. לא הודעה על ביטולה של הופעה קרבה, לא איגרת ברכה למעריציו לרגל לשנה החדשה, לא עימות עם אבישי מתיה ולא ביקורת על הסינגל החדש של האחיות פיק – שהרי בעבור כל אלה לא היה מטריח עצמו מוסיקאי, תמלילן ופרפורמר בקנה המידה של אביב גפן אל חלל קיברנטי כה צפוף ומיוזע.

"אינני נוהג לכתוב", פתח אביב את האיגרת המקוונת שלו בידוע לכל, "אבל ברצוני להגיב הפעם לכל התגובות הרעות והטובות כאחד שנכתבו עלי בפורום זה ובפורומים אחרים ובעיתונים" (שימו לב לחירויות הג'ויסיאניות שנטל לעצמו המחבר במלאכת הפיסוק כאן, ובהמשך). התגובות הרעות והטובות שגפן מתכוון אליהן, קשורות לשני מיזמים שיווקיים שאליהם רתם לאחרונה את שמו וכישרונו. האחד, בו לא נטל חלק פעיל - מלבד הענקת רישיון בכסף לשימוש בדמותו ומאפייניה – הוא סרטון הפרסומת המצויר והחינני של "ביסלי" מבית אסם; ואילו המיזם השני הוא סרטון פרסומת של מפעל הפיס, לו העניק אביב בית מתוך שיר רענן שלו, שמטפל, כפי הנראה, בנושאים הקרובים לליבם הקולקטיבי של חברי דירקטוריון הפיס.

לכאורה, אין שום רמז לדבר מה לא תקין בתמרוניו הפיננסיים האחרונים של המותג המאובק, שבעטיו היה עליו לספק את גרסתו שלו לאירועים. מן המקובלות הוא ברחבי העולם שמוסיקאים משווקים ממרכולתם האמנותית לפרסומות, או מאשרים שימוש בדמותם לצורך מסחור של מוצר זה או אחר, וגם בישראל העניין כבר לא חדש: רק בשנה האחרונה הנפיק את עצמו סאבלימינל מחדש כנאמן שוקו זעוף אך אמיתי, גידי גוב החל למכור עוגיות ופרצוף הירח של רון שובל הושקע עמוק בנדל"ן. לפיכך, עולה השאלה, אם שיר של ניק דרייק יכול למכור מכוניות בשביל תאגיד גרמני מרושע כמו פולקסוואגן, למה מרגיש גפן כי עליו להופיע בפני מאמיניו, להגיב ולהסביר להם את שיקוליו הכלכליים?

התשובה המסתמנת, מצערת ומביכה ככל שתהיה, היא שאביב גפן מאמין באמת ובתמים – או לפחות חלק בו מאמין – שהוא לא כמו כולם, ובטח שלא כמו השמות הנ"ל. אחרי יותר מעשר שנות קריירה וממרומי גיל 30, עושה רושם שאביב גפן נותר האדם היחיד בקבוצת הגיל של ילידי 1980 ואחורה, שעוד מאמין שיש אתוס ערכי שכזה, שמאוגד תחת המותג 'אביב גפן'. כשגילה לפתע כי השד החמדן שבו גרם לו לעשות מעשה שמנוגד לאותם ערכים שהוא מייצג (בעיני עצמו, כמובן) – למכור את עצמו תמורת כמה גרושים - מיהר להתגונן.

הוא עשה זאת מפני שהרגיש אשם באמת ובתמים. הוא לא הלך להסביר את עצמו בשביל למזער נזקים, לא בהפוך על הפוך ולא כתעלול יחצני מחושב. פשוט מפני שעמוק בפנים אביב גפן נותר היפי תימהוני ונאיבי בן 18, עם שרידים של איפור שחור וצלקות מחתכים עצמיים קהים ודוחי-מבוגרים. הוא לא קונגלומרט מרושע כמו סאבלימינל וחבורתו, שמחר יעברו לשתות יטבתה תמורת מאה לירות יותר, כי אם רק ילד פרחים לא היגייני שנידון למאבק קדוש ועיקש בקוף המרושע ששוכן בראשו, ומנסה לשכנע אותו לעשות מה שכל אדם מבוגר אחר היה עושה במקומו - ללכת על הג'ק פוט.

את המילים הבעייתיות, אלה שמפילות עליו כל כך הרבה אימה, כמו "אשמה" ו"למכור", הוא עוטף בהודעתו בגרשיים, כאילו כדי להגחיכן ולהוכיח את אי-היתכנותן בלקסיקון המושגים של אביב גפן, אבל ברור שאינו מגחך, ויותר מזה, שרגשי האשמה מייסרים אותו. "אינני רואה בזה דבר פסול", הוא כותב, ובאותה נשימה מונה את הקמפיינים "הרבים" שסירב להם, בין השאר לזה של הליכוד – שלו היה עושה אותו, אמנם היה מוכר את האידאולוגיה שלו אבל קונה בית מפואר בשעה. על מי הוא עובד? ברור שהוא רואה בזה דבר פסול. הרי הוא אביב גפן, זמר הרוק הרגיש והנרגש שהיה ממש ליד רבין רגעים לפני היריות, ומשמש כסמל עבור כל כך הרבה אנשים צעירים, שלהם הוא מחוייב. וחוץ מזה, אתם רואים את סטיבן ווילסון, סולן פורקיופיין טרי ושותפו היצירתי, הולך למכור ביסלי או פיס? זה מכניס אותו לסרטים.

"אני מאמין שכל אדם שסובל מנרקסיסטיות סובל מקצת פאטתיות אבל עדיין אני לא כותב שירים חדשים בנוסח 'אבא שלי עדיין שיכור וסבתא שלי עדיין מתה'", מסכם אביב ברגע של הומור עצמי בריא, שיכול היה להיות באמת משעשע לולא ידענו שאת מקומם של המנוני מרד הנעורים הישנים והטובים עומדים לתפוס המנונים אחרים, שהדבר היחיד בהם שמביך יותר מתמליליהם הוא העובדה שלא נכתבו במיוחד לפרסומת של מפעל הפיס. לתת, אם לא ידעתם, זה לדעת לקבל, ונדמה לי שגם להיפך. לא ייאמן. אבל מילא. אני מאמין שכל אדם שסובל מהרבה פתטיות וקצת נרקסיסטיות צריך לקבל על זה כמה גרושים.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by