בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
כפיתליזם  
 
 מסעדת ``La Salle des Gardes”, בבעלות סר רוקו פורטה   
 
עדו פלוק

עדו פלוק חושב שבמקום לטפל בנושאים הסקסיים, "עסקים מלוכלכים" מהווה סתם מדריך אפרורי לתאגידיזציה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
צפיתי בפרק הראשון של התוכנית "עסקים מלוכלכים" בערוץ שמונה. זו תוכנית של הבי.בי.סי העוסקת בעולם התאגידים, בעיקר בהשתלטות מגה-תאגידים על – כהגדרת מנחה התכנית – עסקים משפחתיים, קטנים יותר. מדובר בנושא שעומד במרכז רוב דוקטרינות האנטי גלובליזציה העולמיות (קאלה לאסן, נעמי קליין וכו'): הסופר-מגה-מרקט שלוקח את העסק למכולת השכונתית, רשת המזללות שלוקחת את הפרנסה של המסעדה המקומית, רשת חנויות הספרים הפופוליסטית... נשמע כמו שיעור בסיסי בתורה. האמנם?

לפחות לא לפי הפרק הראשון. זה מאוד מפתיע, אבל הפרק הראשון של הסדרה הזו עסק בהשתלטות העויינת של תאגיד "גרנדה" על רשת המלונות האדירה של משפחת פורטה הבריטית (ששווייה עמד על כמה מילארדי פאונד). מר רוקו פורטה, יורש הון משפחת פורטה, הוצג בסדרה כבוס מהשכונה, שאוהב את העובדים שלו ומכיר בעצמו כל אחד מבתי המלון שבחזקת המשפחה שלו (שמונה מאות במספר), אליהם הוא מתנייד ביגואר הנוצצת שלו.

הבנתם נכון. מר פורטה בכבודו ובעצמו שולט בתאגיד משלו. הסיפור העצוב שלו: התאגיד שלו נקנה על ידי תאגיד גדול יותר. וזה אמור להעציב אותי? זה אמור להסביר לי כיצד תאגידים מחבלים בעולם שלנו, באיכות הסביבה, בפוליטיקה הגונה, ביחסים בין מדינות, בכלכלת העולם, בפער בין העולם הראשון והעולם השלישי? והכי נורא – זה אמור לעניין אותי? כשמספרים לי שבזמן שמר פורטה נאבק בהשתלטות של גרנדה הוא היה רץ כל יום הביתה מאחורי היגואר כדי לשמור על כושר לוחם?

אולי הפרק שמוקרן היום (שלישי) יעזור לי להבין משהו. הבנתי שהוא עוסק במלחמתם העזה של בן וג'רי בתאגיד האגן דאז. במילים אחרות, זה יהיה פרק שיסביר איך שני בחורים שמנים מוורמונט הופכים חנות גלידה קטנה לתאגיד עצום משלהם. האם הסדרה "עסקים מלוכלכים" היא בעצם סוג של מדריך לתאגידיזציה? לא אכחיש זאת.

ונגיד שזה כזה מדריך. אפילו אז לא הייתי נהנה לצפות בפרק הראשון הזה, שהציג סדרה של ראשים מדברים בשילוב עם צילומי אילוסטרציה סוג ז', לדוגמא: בעת שגרנדה ופורטה נאבקים על תמיכתם של בעלי המניות, משולבים הראשים המדברים של אלה ואלה בצילומים של סכין מושחזת. להזכירכם, כל זה בתוכנית העוסקת באחד הנושאים הסקסיים ביותר בעולם כרגע (וכדוגמא אפשר לראות איך אדבסטרז מציגים את כל העסק).

עזבו את "עסקים מלוכלכים" והשיגו את הגיליון האחרון של מגזין האפנה (כן, כן) "בלק בוק" בו מובאת שיחה בין נעמי קליין (שכתבה את "נו לוגו" והיא גורואית בנושא) ודאגלס קופלנד (סופר אמריקנה ידוע) בנושא חינוך אנשים לאנטי-תאגידיזציה. גם העובדה שהשיחה מובאת במגזין מושחת כמו "בלק בוק" נידונה שם. לא לדאוג.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by