בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
יובל בנאי לחיילים בשטחים: תעצרו שנייה 
 
 
ניר נון נוה

יובל בנאי פונה במכתב אישי לחיילים במחסומי צה"ל וקורא להם לשמור על כבוד האזרחים פלסטינים. המכתב - בפנקס שמפיץ ארגון "בצלם" לחיילים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ארגון "בצלם" עומד להפיץ פנקס חדש שיחולק לחיילים העומדים במחסומי צה"ל בתוך השטחים עצמם. הפנקס בפנייה אישית של יובל בנאי, שקורא לחיילים לשמור על כבוד הפלסטינים וכבודם שלהם.

"הפנקס נולד כמענה למציאות" אומרים בארגון "בצלם". "המחסומים בתוך השטחים עצמם (בניגוד לאלו שבין ישראל והשטחים) אינם אפקטיבים ביטחונית, אבל משפיעים על חיי הפלסטינים כולם, שהופכים כמעט לבלתי אפשריים. הפנקס מכיל פנייה מדמות שהחיילים מכירים ומדברת אליהם - וזהו יובל בנאי, שיכול לדבר מהלב כי הוא עמד במצבים דומים בלבנון. בפנקס יש דפים ריקים, שבהם החיילים יכולים להשתמש כבפנקס לכל דבר, וכן הנחיות איך להתנהג במחסום".
 

המכתב של יובל בנאי לחיילים - הנוסח המלא

 
בפנייה של בנאי לחיילים, מספר הזמר כי הוא עצמו מכיר היטב את הסיטואציה בה הם מצויים, וקורא להם שלא לאבד את צלם האנוש. להלן הנוסח המלא:

"חייל, מפקד
שלום,

לפני כעשרים שנה שירתתי, בדיוק כמוך, שירות קרבי בצה"ל, וגם נלחמתי בלבנון. אני יכול לתאר לעצמי מה עובר עליך בימים אלו במחסומים. משמרות ארוכות שלא נגמרות - החום, הזיעה, הקור, הגשם, הבוץ, העייפות - ואחר כך עוד משמרת ועוד ועוד...

ויש גם את הפלסטינים. טורים ארוכים של אנשים, שבמקרה הטוב אתה בקושי מבין מה הם רוצים. מישהו בדיוק חייב להגיע לבית חולים, מישהי רוצה להגיע לשיעור באוניברסיטה, ההוא צריך להגיע לעבודה ואומר שאין לו כסף לקנות אוכל לילדים והאישה שבכלל לא גרה באזור רוצה לבקר את אחותה. כולם על הראש שלך וכבר אין לך כוח. אבל אומרים לך שאתה חייב להיות שם כדי למנוע פיגועים. ואתה אולי חושב, אז שהיא לא תבקר את אחותה, שהילדים שלהם יישארו רעבים, שלא יגיעו לבתי חולים. לא יקרה כלום.

אבל רגע, תעצור שנייה, תסתכל עליהם. מולך עומדים אנשים שבסך הכל רוצים לנהל חיים נורמליים במציאות המטורפת הזו, כמוך וכמוני. בדיוק כמו ההורים שלך גם הם צריכים להגיע לעבודה, כמו האחים שלך גם ילדיהם זכאים להגיע לבית הספר, כשהם חולים הם צריכים להגיע לרופא. ובדיוק כמו שאתה מת להגיע הביתה, גם האנשים שמגיעים למחסום לפעמים רוצים, בסך הכל, להגיע הביתה.

תיקח את זה בחשבון. הדאגה לצרכים של האזרחים היא חלק מהמשימה. אני יודע שלפעמים זה הדבר האחרון שאתה חושב עליו, אבל כל עוד אתה שם אתה לא יכול להתעלם מהאנשים שעומדים לפניך. אתה חייב לשמור על כבודם ועל כבודך. בסוף הפנקס תמצא כמה כללים, התואמים את פקודות הקבע בצה"ל, שיעזרו לך לעשות זאת.

המעשים שאתה עושה עכשיו ילוו אותך עוד שנים רבות. היום אתה עדיין יכול לקבוע האם בעתיד תהיה שלם עם עצמך ועם מעשיך.

שמור על עצמך,
שלך,
יובל בנאי"
 

ההנחיות

כאמור, בפנקס מספר הנחיות עבור החיילים כיצד יש להתנהג במחסומים. להלן ההנחיות שמציג ארגון "בצלם":


• יש לאפשר מעבר של צוותים רפואיים במחסומים.
• יש לאפשר לחולים הזקוקים לטיפול רפואי לעבור במחסום גם אם אין בידיהם אישור.
• אסור, בשום מקרה, להכות, להשפיל או להתעלל באזרחים פלסטינים.
• אין "להעניש" או "לחנך" אזרחים פלסטינים, גם לא על-ידי עיכובם במחסום שלא לצורך.
• אין להורות לפלסטינים לפנות חפצים חשודים בקרבת המחסום.
• אין להורות לפלסטינים לנקות את אזור המחסום.
• אין לפגוע, בשום מקרה, ברכושם של אזרחים פלסטינים שמגיעים למחסום.
• אין לשלוח יד ברכושם של אזרחים פלסטינים.
• יש לנהוג באזרחים הפלסטינים בכבוד. כולנו בני אדם.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by