בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
האחרון בשפתון התחתון 
 
 
ליעם אזולאי-יגב

ליעם אזולאי-יגב מזהירה כי "מחפשים את דברה ווינגר" מתאכזר לצופות בו

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הערב ב"יס-פלוס" תגלו דבר מדהים. רוזאנה ארקט חושפת שלא רק חיילנו הצעירים מתלבטים בענייני מצפון, וגם לשחקניות הוליוודיות יש דילמות מוסריות קשות מנשוא. דברה ווינגר, נגיד, מספרת איך ביום השני לצילומי "קצין וג'נטלמן", כשהיתה בשנות העשרים לחייה, נכנס בכיר מאולפני פרמאונט לחדרה ונתן לה, לא תאמינו, גלולה לספיחת מים מהעור, כי היא נראתה לו נפוחה מדי. אבל ווינגר ידעה כבר אז להבדיל בין טוב ורע. והאיש הזה היה נורא רע. נראה לכם שהיא לקחה את הגלולה? בחיים לא! היא אפילו קיללה את הבכיר (אבל זה סרט אמריקאי, אז בחיים לא נדע בדיוק מה היא אמרה לו).

בסרטה "מחפשים את דברה ווינגר" (חמישי, 20:35) ארקט מנסה לבדוק, קצת בעקבות פרישתה של השחקנית המצפונית, מה עובר על נשים בהוליווד כשהן עוברות את גיל הארבעים. רוזאנה ארקט עצמה היא שחקנית הוליוודית שעברה את גיל הארבעים. כוכבות הסרט התיעודי שלה הן יותר משלושים שחקניות הוליוודיות שעברו את גיל הארבעים. וזה לא קל. החיים מתאכזרים לנשים. גם לאלה שבסרט, וגם לאלה המסכנות שישתעממו למוות בצפייה בסרטה החד-מימדי של ארקט.

קשה להאמין עד כמה העולם צר ומוגבל בשביל הארקטית. אם הקלישאה על אמריקאים אומרת שהם לא מודעים לעולם שמחוץ לאמריקה הצפונית, ארקט לוקחת את זה לקיצוניות - לא נראה שהיא מודעת לזה שיש נשים גם במקצועות אחרים שהם לא משחק. או שיש גברים בשואו-ביזנס שאולי יהיה מעניין לראיין אותם. או שחקניות אמריקאיות (חלקן מעל גיל ארבעים!) שבוחרות לא ללכת בתלם המרכזי של הבידור האמריקאי, ועושות קולנוע אינדי, תיאטרון או פרינג'.

ארקט מראיינת רק שעתוקים של עצמה, וזה דבר הכי חוזר על עצמו והכי מלא ניו-אייג' מעצבן. תבינו, מדובר ב"מסע אישי" שלה. היא חוברת לנשים כמותה באחווה מזויפת, ומנסה להגיע למסקנה בשאלה המייגעת: "האם אישה יכולה ללהטט בין קריירה לחיי משפחה?". אמנם קריירה של שחקנית שוברי-קופות דורשת מקסימום חודשיים עבודה ומעניקה מיליוני דולרים כדי להגיע לסרט פעם בשנה, אבל מי סופר. נו, הן מסכנות, באמת. כאילו, את יודעת איך זה כשאת פשוט חייבת להשתתף באיזו סדרת טלוויזיה רק בשביל לשלם את החשבונות?

מדובר בסרט בכייני, מתמסטק ומזיק, ויש בו היעדר מוחלט של סולידריות לנשים רגילות. הוא לא מתייחס לבעיות אפליה קונקרטיות, ואין בו אף הצעה בעלת מעוף למה ששחקניות הוליווד יכולות לעשות למען נשים. כשירות לציבור אספתי את הנקודות השמחות בסרט הזה:

1. יש מלא סלבס שכיף לראות: שרון סטון, רובין רייט, הולי הנטר, ונסה רדגרייב, עמנואל ביאר, סלמה הייק, לורה דרן, פטרישיה ארקט המדהימה, פרנסס מקדוקמונד ואדריאן שלי (השתיים האחרונות אהובות עלי במיוחד).

2. המטבח של מג ראיין פשוט מדהים!

3. היחידה שמפגינה כישרון קומי ומשפטים שנונים היא וופי גולדברג, שלמרבה הצער בכלל לא מדברת על לסביות. משפט נבחר: "כל מי שהוא לא את, שגר איתך, הוא ממש בעיה".

4. יש קלוז-אפ קרוב מדי על גווינת' פלטרו, ואפשר לראות מעבר לכל ספק שעור הפנים שלה ממש לא משהו. גם סוג של תענוג.

5. רוג'ר אברט, הגבר היחיד שמתראיין, הוא גם היחיד שמציג ניתוח מעניין עם קונטקסט. הוא אומר שמכיוון שקהל היעד של שוברי הקופות הוא תמיד בני-נוער ממין זכר, ותחומי העניין של הדור הזה מצטמצמים בהתמדה לאפקטים מיוחדים, נוצר עולם מושגים שאין בו מקום לנשים. כשאני הייתי בגיל הנעורים, אומר אברט, עניין אותי סקס. את הנוער של היום לא מעניין סקס, וכך אפילו התפקיד של האישה כמושא תשוקה, בעייתי בפני עצמו, נחסם. השיקוף הנכון הזה של המצב המודחק והשמרני של החברה האמריקאית ממש מפחיד.

6. סצינת הפתיחה של הסרט יפהפייה, עם ציטוט מהסרט "נעליים אדומות" מ-1948. שם, במהלך הוליוודי אופייני לתקופה, בלרינה מצליחה שמנסה לבחור בין אמנות לאהבה, קופצת לבסוף אל מותה מול רכבת מפויחת. אמא של רוזאנה הראתה לה את הסרט בגיל 4 וזה עשה לה טראומה קשה. הורים – הוזהרתם.

7. אם תפתחו את הטלוויזיה בסביבות רבע לעשר, קצת לפני הסוף, תראו את ג'יין פונדה האינטליגנטית במונולוג ארוך ומקסים, מנסה לתאר למה בכל זאת שווה לעשות קולנוע, ואת הקסם שבלהיות שחקנית כשהאורות נדלקים והריקוד של שוט ארוך מתחיל. היא אומרת שבכל הקריירה הפלא הזה קרה רק אולי שמונה פעמים, אבל התיאור שלה את היופי הזה מרגש ומושך. וכאן מסתיימים ניסיונותינו בחשיבה חיובית לערב זה, בהשפעת סרט אמריקאי מאוד, סכריני ומשעמם, שהיה יכול לבדוק סוגיות מעניינות ולהשתמש בהוליווד כמראה או כמטאפורה לחברה האמריקאית, אבל לא טרח.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by