בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
פאק מי סנטה 
 
 
עדו פלוק

עדו פלוק מציג את "Bad Santa" של טרי זוויגוף, המוצר הכי חתרני שיצא השנה מהוליווד

 
 
 
 
 
 
 
 
 
עד כמה שידוע לי, "Bad Santa" ("סנטה המניאק", בתרגום חופשי) לא יגיע להקרנות בארץ. וחבל, כי הסרט החדש של טרי זוויגוף (הבמאי המבריק של "העולם שבפנים" ו"קראמב"), הוא המוצר הכי חתרני שיצא מחלציה של הוליווד השנה. הסיבה לנפקדות מהקרנות בארץ אינה כלכלית: הסרט הפך ללהיט בערים הגדולות של ארה"ב והכניס עד כה למעלה מ- 50 מיליון דולר (תקציב ההפקה עמד על 18 מיליונים), אלא נובעת, כנראה, מהנחת יסוד מיושנת של המפיצים הסבורים כי מאחר ומדובר בסרט העוסק בחג המולד, לא יוכל הציבור הישראלי – זה שחוגג סילבסטר, מקשיב לטופאק ואוכל מקדונלד'ס - ליהנות ממנו כמו שצריך. "בד סנטה" עוד יגיע ויעשה שמות בספריית הווידאו שלכם. עד אז, הנה כמה פרטים על הסרט הכי מוזר שראיתי השנה.

בילי בוב תורנטון משחק פושע שיכור, מסריח ומגעיל ששודד חנויות כלבו המעסיקות אותו כסנטה קלאוס. את העבודה הוא עושה יחד עם שותפו, גמד שחור בשם מרקוס (טוני קוקס מ"אני עצמי ואיירין"). הצמד מתפקד בצורה אומללה: תורנטון השיכור מגיע לעבודה בהאנג-אובר וחליפה אדומה מסריחה ומשתין על עצמו והגמד לא יכול שלא להתחמם בכל כמה שניות על מישהו אחר, אבל בעלי בתי הכלבו אינם מפטרים אותם מחשש לתביעות של ארגוני זכויות מיעוטים קיפוח (גם גמד, גם שחור וכו').

בינתיים פוגש תורנטון בחורה עם Fטיש לסנטה קלאוס (לורן גרהאם מ"בנות גלימור") ששוכבת איתו בכל פעם תוך כדי צעקות "פאק מי סנטה, פאק מי סנטה" וילד שמן וחסר חברים שחושב שבילי הוא סנטה אמיתי ונותן לו לגור בבית שלו ושל סבתא שלו, אישה זקנה שאינה מבינה כבר דבר ומכינה סנדוויצ'ים לכל אורכו של הסרט.

"בד סנטה" מתקיים במרחב שבין קומדיות הפיפי-קקי הפרועות של האחים פארלי וקומדיות הפיפי-קקי-ביקורת חברתית של טריי פארקר ומאט סטון (יוצרי "סאותפארק"). הוא לוקח את ההיקשים המובנים מאליו של פרודיות חג המולד הרגילות, אלה שמראות שחג המולד הפך לחג הקניות, שהכסף מקלקל אנשים וכו', ומצעיד אותם קדימה לעידן בו ברור שהכסף משחית ושרוח חג המולד מתה. למעשה, זאת נקודת המוצא.

כך נהיה "בד סנטה" לראי אנתרופולוגי קליל ומצוין לעידן המטורף שלנו. לפעמים הוא סתם מצחיק ושוחט פרות קדושות (ממש ממש קדושות) ולפעמים מסתננת גם ביקורת אמיתית שמזכירה את "העולם שבפנים", סרטו הקודם של זוויגוף. אותי הפתיע "בד סנטה" במיוחד כי לא יכולתי להאמין שסרטים כאלה זוכים להפצה רחבה והצלחה מסחרית בארה"ב של שנות האלפיים, אחת המדינות הכי שמרניות ולאומניות בעולם. וזה הפיח בי אופטימיות קלה. אולי עוד יש סיכוי.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by